Proza (PL)

Powieści 

Kroniki Rozdartego Świata

Seria lekkich przygodowych powieści z gatunku, który można opisać jako "science fantasy". Znalazłyby miejsce na półce gdzieś między Gromyko, Tomem Holtem, Pratchettem i Sandersonem. Do tej pory ukazały się: "Asystent czarodziejki" (Nasza Księgarnia, czerwiec 2016), "Utracona Bretania" (Nasza Księgarnia, wrzesień 2016) oraz "Cień Gildii" (Nasza Księgarnia, wrzesień 2017). 


Kroniki Rozdartego Świata. Asystent czarodziejki.
Kroniki Rozdartego Świata. Utracona Bretania.


Miasto magów

Miejskie fantasy o współczesnych magach w fikcyjnej Ameryce, w mieście Farewell. Mroczne fantasy, horror. 


Dom Wschodzącego Słońca, Runa 2006
Dom Wschodzącego Słońca, Brokilon 2011
Dom Wschodzącego Słońca, Bookrage 2014
Dom Wschodzącego Słońca (Runa 2006, Brokilon 2011, Bookrage 2014)
Pierwsi magowie przybyli do miasta Farewell w czasach, kiedy na parkietach królował charleston, a alkohol można było kupić wyłącznie na czarnym rynku. Od tamtej pory minęło niemal sto lat, a oni nadal tutaj są. Nie wyłowisz ich jednak z tłumu. Z pozoru niczym nie różnią się od zwykłych ludzi. Żyją na granicy dwóch światów, chroniąc śmiertelników przed nieznanym.
Eunice Wight stawia pierwsze kroki w zawiłej sztuce magii. Jeszcze nie w pełni rozumie, czym jest świat, do którego przyszło jej należeć. I chociaż zawsze może liczyć na wsparcie starszych magów, im również nie brakuje własnych problemów. 

Tutaj można znaleźć wywiad w serwisie Fantasy Book, gdzie opowiadam co nieco o książce.

Opowiadania

Z akt miasta Farewell (Science Fiction 04/2002)
Powyższe opowiadanie stało się później rozdziałem "Apollo" w pierwszym tomie Miasta magów. W wersji książkowej zostało mocno zmodyfikowane.

Zadanie dla Rosenkhata (Fahrenheit, kwiecień 2003)
Dyplomowany mistrz magii Rosenkhat Darantian jest geniuszem. Co gorsza, doskonale o tym wie. Fantasy przygodowe - można tam znaleźć eksplozje, skarby i gołe czarodziejki.

Światłocienie (Fahrenheit, październik 2003)
Powyższe opowiadanie stało się później rozdziałem "Światło i cień" w DWS. Uległo bardzo silnym modyfikacjom, zarówno stylistycznym jak i fabularnym, tak że pierwsza wersja jest niekanoniczna. W związku z tym nie podaję odnośnika.

Wysłuchane w herbaciarni (Fahrenheit, styczeń-luty 2005)
Krótkie opowiadanie o sublokatorkach i nieszczęściach wynikających z ich posiadania. Fantasy albo realizm magiczny, zależy od której strony spojrzeć.

Płomień w szkle (Fahrenheit, styczeń-luty 2006)
Mała dziewczynka i wiedźmy. Opowiadanie fantasy nawiązujące do tradycji XIX wiecznej brytyjskiej literatury dziecięcej.

Imponderabilia (zbiór opowiadań "Kochali się, że strach", Fabryka Słów, wrzesień 2007)
Imp Hark, chowaniec nekromanty Serpentinusa, próbuje pomóc mistrzowi w zdobyciu damy jego serca. Kłopot w tym, że nie zna się zbyt dobrze na ludzkich obyczajach godowych. Komedia fantasy.

Ciasteczko dla Lorelei (antologia "Księga strachu", Runa, listopad 2007)
Maleńkie wróżkopodobne stworki są idealnym towarzyszem człowieka XXI wieku, a przynajmniej tak głosi reklama. Slapstickowy horror a'la '80.

Maestro (Esensja, październik 2010)
Short. Mniej więcej cztery dekady przed Edisonem, młody wynalazca opracował fonograf... 

Powrót do Port Sand (Science Fiction Fantasy i Horror, czerwiec 2011)
Opowiadanie (a raczej nowelka, biorąc pod uwagę rozmiary) należy do cyklu "Miasto magów", broni się jednak jako samodzielny utwór. Głównym bohaterem jest Krzysztof Podróżnik, który trafia do obcego świata. Fantasy/science fiction.

Cichostopy (Esensja, kwiecień 2012)
Short. Warszawa jest zazdrosnym miastem; nie należy zbyt pochopnie składać jej obietnic...

Sumienie Morloków (zbiorek konkursowy Futuronauta, wydany przez CITTRU)
Short. W dalekiej przyszłości ludzkość boryka się ze śmiertelną zarazą...

Iter in Sarmatiam (zbiór opowiadań "Herosi", Powergraph, październik 2012)
Polscy badacze odnajdują pamiętnik pana Erazma Łąckiego, siedemnastowiecznego szlachcica w drodze do mitycznej Sarmacji. Uwaga! Wysokie stężenie staropolszczyzny.

Wybrana publicystyka

Dylemat emigranta (Fahrenheit, listopad-grudzień 2007)
O kolonizacji obcych planet dla początkujących. Przydatny dla autorów i MG. Pomyliłam aphelium z peryhelium, ale poza tym daje radę.

Spadkobiercy Dolly (Fahrenheit, październik-listopad 2005)
Popularnonaukowy artykuł o klonowaniu. 


Do sztuki alchemicznej przyczynek
Artykuł o alchemikach. Przeznaczony do systemu WFRP, sprawdza się jednak także w innych settingach. Publikowany w śp. Magii i Mieczu. 


Po co nam bohaterowie niezależni?
Obszerny artykuł o BNach. Publikowany w śp. Magii i Mieczu. Przeznaczony dla początkujących MG, może się jednak przydać także bardziej zaawansowanym. 

1 comment:

  1. Przepraszam, zapewne ma pani wiele zapytń dotyczących książek ale ja właśnie przeczytałem kroniki rozdartego świata i bardzo bym chciał poznać dokończenie historii maga pustki i jego przyjaciół jesli to możliwe(myslę że nie jestem w tym odosobniony). Czy jest na to jakaś szansa?

    ReplyDelete