About me

A PhD in the molecular neuroscience and an amateur speculative fiction writer. On this site, I will ramble about my passions: all things scientific, all things bookish and anything else that piques my interest. My stories and a novel has been published in Polish and Czech and I hope I’ll eventually break through the English language barrier. It would be wonderful to share the market with my favourite authors, and actively participate in the extended, international fandom. And vice versa - bring the extended fandom to us. 

We already have Worldcon-size conventions and it’s only a matter of time they become multilingual as well.

My scientific interests focus on the basis of autism and mechanisms of memory at the molecular level. Here is the link to my PhD thesis lab.  And here's the link to the lab I am currently working in as a postdoc.

 ---------

Z wykształcenia jestem biologiem molekularnym, a od niedawna także doktorem neurobiologii. Zrobiłam pracę magisterską w Zakładzie Genetyki UW, który z nieznanych mi powodów jest zagłębiem fantastów na Wydziale Biologii. Po studiach pracowałam w Zakładzie Immunologii w Centrum Onkologii im. Marii Curie-Skłodowskiej. W 2008 roku przyjęto mnie na studia doktoranckie w Instytucie Nenckiego w pracowni Neurobiologii Molekularnej (obecnie - Neurobiologii). W październiku 2013 roku z wyróżnieniem obroniłam pracę doktorską. Obecnie pracuję w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, w Laboratorium Neurobiologii Molekularnej i Komórkowej.

Poza tym piszę, głównie literaturę fantasy i sf. Opublikowałam debiutancką powieść „Dom Wschodzącego Słońca” (przetłumaczoną również na język czeski i opublikowaną w wydawnictwie Brokilon), trzy tomy cyklu "Kroniki Rozdartego Świata" (wydane w wydawnictwie Nasza Księgarnia), a także pewną liczbę opowiadań.

Jako licealistka oraz studentka publikowałam artykuły w dziale kultury lokalnych gazet „Czas Warszawski”i „Pasmo”. W latach 1998-2004 współpracowałam  z czasopismem o mandze i anime „Kawaii”. Byłam także związana z internetowym magazynem fantastycznym „Fahrenheit”. Mam za sobą pojedyncze publikacje w „Magii i Mieczu” oraz „Gazecie Wyborczej”. Skończyłam podyplomowe studium dziennikarskie „Laboratorium Reportażu”. Od kilku lat absorbuje mnie nauka, toteż ograniczyłam działalność do tekstów literackich, i jeżeli czas pozwala, popularnonaukowych.

1 comment:

  1. Hmm, rozważam udanie się na drugą specjalizację mgr lub na doktorat na UW. Czasopismo Kawaii pamiętam z dzieciństwa :-). Ogólnie bardzo ciekawy profil, pozdrawiam!

    ReplyDelete